Trondheim zimą



Trondheim jest trzecim co do wielkości miastem w Norwegii. Miasto, założone w 996 roku przez Olafa Tryggvasona, do 1217 pełniło funkcję stolicy wikińskiej Norwegii. Trondheim, miasto z bogatą historią wikingów, chrześcijańskich pielgrzymek czy pożarem który prawie doszczętnie zniszczył budowle, wyróżnia się progresywnym charakterem i tętniącym życiem miastem, a jednocześnie ucieleśnia serce małego miasteczka. Dziś Trondheim to połączenie historii, sztuki, technologii i różnych inicjatyw rozpala kulturę innowacji i bogatą tradycję.







Gamle Bybro

Most nad rzeką Nidelva łączy południowy koniec ulicy Kjøpmannsgata z zabytkową dzielnicą Bakklandet. Most ten został zaprojektowany w 1681 roku przez Johana Caspara von Cicignona w ramach rekonstrukcji centrum Trondheim po pożarze w tym samym roku. Budowę ukończono w 1685 roku. Gamle Bybro był mostem o drewnianej konstrukcji, wspartej na trzech kamiennych przyporach. Na jego środku znajdowała się żelazna brama. Służyła ona jako brama miejska Trondheim do 1816. Po obu stronach mostu znajdowały się rogatki, gdzie pobierano myto, oraz strażnice. Most przeszedł gruntowną renowację w 1861 roku pod przewodnictwem inżyniera Carla Adolfa Dahla. Uzyskał wówczas obecny kształt, bardzo charakterystyczny dla miasta. 












Bakke Bru

Most Bakke bru jest wyposażony w dwie charakterystyczne wartownie mostu, w 1995 r. przeszedł gruntowną naprawę. Po tym remoncie mostu nie można już otwierać, co uniemożliwia dostęp większym łodziom do portu rzecznego. Główne przęsło mostu ma 16,8 metra, a wysokość żeglarska 6,9 metra.



Bakklandet

Bakklandet został zbudowany na początku 17 wieku. Centrum Trondheim rozrosło się i pojawiła się potrzeba budowy poza biegiem rzeki Nidelva. Bakklandet stało się wówczas pierwszym przedmieściem Trondheim. Kilka pożarów miasta i dwa szwedzkie oblężenia wystawiły istnienie Bakklandet na próbę.Po ostatnim oblężeniu w 1718 r., podczas którego Bakklandet spłonął w ramach obrony Trondheim, dzielnica została szybko odbudowana, a dziś ludzie troszczą się o zachowanie tej pięknej i zwartej dzielnicy z małymi drewnianymi domami, rzędem pomostów i brukowanymi uliczkami.
 












Kristiansten Festning

Twierdza jest jednym z ważniejszych punktów orientacyjnych w Trondheim, a donjon - budynek obronno-mieszkalny, jest widoczny z dużej części miasta i jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w mieście. Kristiansten to narodowa fortyfikacja, która w 2014 roku została objęta ochroną jako zabytek kultury. Donjon to muzeum i główna atrakcja na terenie wewnętrznej twierdzy. Kristiansten składa się z 165 akrów terenu rekreacyjnego w centrum Trondheim, otwartego dla publiczności. Flaga jest podniesiona, gdy twierdza jest otwarta, a flagę widać z dużej części miasta. Jako miejsce spotkań twierdza jest dziś atrakcyjnym i dostępnym terenem rekreacyjnym oraz areną kulturalną.




Munkholmen

Munkholmen – wysepka na wodach Trondheimsfjordu, ok. 2 km na północ od centrum Trondheim, historycznie opactwo benedyktyńskie, twierdza, więzienie i stanowisko baterii nadbrzeżnej, współcześnie popularna atrakcja turystyczna. W czasach wikingów było to miejsce egzekucji (m.in. w 995 roku zatknięto na niej głowę jarla Haakona). Następnie założono na niej opactwo benedyktyńskie. Twierdza, której znaczące elementy zachowały się do dziś, służyła także w XVII-XVIII w. jako więzienie – najsłynniejszym z uwięzionych na niej był Peder Griffenfeld, dawny faworyt króla Fryderyka III, który spędził w celi na wyspie 18 lat i wedle tradycji miał, spacerując w kółko, wydeptać głębokie ślady w kamiennej podłodze celi. 


Tyholttårnet 

Mierząca 124 metry wieża telewizyjna i radiowa. Wieża została wybudowana w 1985 roku i jest dziś nieodłącznym elementem krajobrazu Trondheim. Atrakcją turystyczną jest dwukondygnacyjna restauracja 'Egon' mieszcząca się na 74 metrze, z której rozpościera się panorama na całe miasto. Na wieżę można się dostać windą, do której w weekend ustawiają się spore kolejki. Górna kondygnacja restauracji jest ruchoma i obraca się zgodnie ze wskazówkami zegara, co sprawia, że można oglądać panoramę całego miasta. Pełny obrót trwa godzinę..  










Katedra Nidaros 

Gotycka katedra wybudowana w 1152 r. w Trondheim. Ta największa w całej Skandynawii świątynia jest miejscem pochówku króla Norwegii Olafa II. Wprowadził on w swym kraju chrześcijaństwo i przez wiele lat po jego śmierci, jego grób był miejscem pielgrzymek. To sprawiło, że czterdzieści lat po pogrzebie, zaczęto budować katedrę. Miejsce, które zaczęło się jako prosta drewniana kaplica nad grobem świętego, z czasem przekształciło się we wspaniałą katedrę. Szary, bogato rzeźbiony gmach z figurami świętych i ornamentami budzi respekt. Wygląda naprawdę niesamowicie i robi wrażenie. 

















Trondheim Kunstmuseum

Muzeum Sztuki Trondheim to muzeum sztuki znajdujące się w okręgu Sør-Trøndelag. Muzeum prezentuje dwie wystawy z regionalnej obszernej kolekcji sztuki norweskiej jak i międzynarodowej oraz wystawy sztuki współczesnej.



Torg






NTNU 

Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (norweski: Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet) jest uniwersytetem publicznym i największym uniwersytetem pod względem liczby zapisów w kraju. Oprócz nauk technicznych i przyrodniczych uczelnia oferuje kształcenie wyższe w innych dyscyplinach akademickich, począwszy od medycyny, psychologii, nauk społecznych, sztuki, pedagogiki, architektury i sztuk pięknych. Wśród naukowców uniwersytetu jest trzech laureatów Nagrody Nobla.





















 

Komentarze

Popularne posty